Jeg må fortelle om en fullstappet aktivitetsdag vi hadde i Aurland-området i sommer. Vi hadde kjørt dit fra Bergen dagen før, og våknet på en helt ok campingplass i sentrum, som heter Flåm Camping.
Rett etter vi hadde spist frokost pakket vi sammen og parkerte bilen, slik at dagen kunne begynne.
Vi gikk bort til starten av den kjente Flåmbana, en togtur som er beskrevet som en av de vakreste togturene i hele verden. I løpet av én time blir man fraktet fra 0 til 867 meter over havet, og på veien ser man Vestlandsk natur på sitt aller beste. Den stopper ved Kjosfossen, der man får tid til å gå ut og ta litt bilder, og vi var så heldige å få se et Huldreshow med musikk og dans mens vi var der.
Vi gikk av banen i Vatnahalsen, og forberedte oss på årets store adrenalinkick; Flåm Zipline. Det er nordens aller lengste zipline på 1381 meter, der du setter utfor et 305 høyt stup.
Opplegget var enkelt. Vi ankom og viste billettene våres. Deretter fikk vi et nummer for hvor vi var i køen, og måtte skrive under på et skjema der vi sa vi visste om risikoen ved zipline. Da vi ble ropt opp fikk vi sikkerhetsutstyr, og til slutt ble vi sluppet utfor.
Det var veldig lite skummelt og utrolig trygt. Det var veldig mye sikkerhetsrutiner, og det var faktisk ikke mulig å sette utfor uten å være sikret ordentlig. De første sekundene kilte i magen, men resten av turen var egentlig mest bare utrolig fin. Du får helt magisk utsikt og følelse av å fly nedover dalen.
Etter Undredal dro vi til Aurland og spiste på Mariannes Bakeri. Jeg hadde lest at kanelbollene der var “verdens beste”, men jeg må innrømme at jeg kun gir dem terningkast 4. De var ikke saftige eller søte nok. Så den foreløpige bolle-førsteplassen er det Olaløo i Bondhus som fortsatt har.
Vi kjørte opp til Stegastein Utsiktspunkt som ga oss et vakkert overblikk over Aurland og fjorden rundt.
Takk for besøket, Aurland, Flåm og Undredal!